Dwujęzyczny EUL w Policach

Pierwsze spotkanie III edycji Europejskiego Uniwersytetu Latającego odbyło się w Policach k. Szczecina. Było to spotkanie prawdziwie europejskie, ponieważ jego uczestnikami byli polscy i niemieccy uczniowie a część spotkania prowadzona była w języku angielskim.

10 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Policach w ramach obchodów dnia Europy odbyło się spotkanie Europejskiego Uniwersytetu Latającego.  W spotkaniu uczestniczyło ok. 70 uczniów z Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza w Policach oraz Niemiecko-Polskiego Gimnazjum w Loecknitz. Ponieważ w spotkaniu uczestniczyli polscy i niemieccy uczniowie spotkanie odbywało się po angielsku.

Pierwszą cześć spotkania, którego tematem była „Przyszłość Unii Europejskiej”  poprowadziła Katarzyna Górkiewicz. Po ćwiczeniach rozgrzewających uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach nad wizją Europy przyszłości.  Po zakończeniu pracy w grupach, chętne zespoły miały okazję pochwalić się swoją wiedzą i wyobrażeniami na temat przyszłej unii na forum.

Kolejną godzinę spotkania zajęli uczniowie, którzy przedstawiali swoje prace i prezentacje poruszające ważne i bieżące tematy związane właśnie z sytuacją obecną i przyszłą Unii i Europy w ogóle. Pojawiły się takie tematy jak Brexit czy kryzys imigracyjny.  

Po prezentacjach uczniów, ekspert dr Andrzej Wojciechowski, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie, członka zespołu ekspertów Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce, w swoim wykładzie odniósł do wcześniejszych prezentacji uczniów i poruszanych przez nich tematów i przedstawił swoją wizję rozwoju Europy w ramach Unii. Odpowiedział także na liczne pytania uczniów.

Spotkanie zakończyło się wręczenie nagród przez przedstawicieli władz samorządowych laureatom Powiatowego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej.  Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów szkół gimnazjalnych Powiatu Polickiego organizowany jest corocznie przez Szkolny Klub Europejski. W tym roku konkursie udział wzięło  50 uczniów reprezentujących różne placówki z terenu powiatu.

W spotkaniu udział wzięła także Małgorzata Ludwiczek, Dyrektor Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Szczecinie, która opowiedziała obecnym na spotkaniu, czym zajmują się punkty Europe Direct i jakie informację lub pomoc mogą uzyskać zainteresowani odwiedzając najbliższą placówkę.

Co uczniowie napisali po spotkaniu?

[Weronika Błaszczykowska]

W dniu 10.05.2016 wzięłam udział w projekcie „Europejski Uniwersytet Latający”, którego głównym tematem była przyszłość Unii Europejskiej. Niestety nie mogę powiedzieć, abym wyniosła coś nowego z tego doświadczenia. Zajęcia z panią animator były pierwszą częścią projektu. Dowiedzieliśmy się tam przede wszystkim jak wyglądają szkoły w innych krajach i jak porozumieć się z innymi osobami tak, aby stanąć w rzędzie według daty urodzenia. Zwieńczeniem tej części była praca w grupach i stworzenie plakatów przedstawiających naszą wizję przyszłości Unii oraz ich późniejsza prezentacja.

Drugim etapem projektu były prezentacje uczniów na dowolne problematyczne tematy związane z losem Unii Europejskiej. Była to, według mnie, niewątpliwie najciekawsza część projektu, gdyż wnosiła coś nowego i przy odrobinie chęci można było dowiedzieć się czegoś ciekawego. Jedyną niedogodnością tej części projektu była jej długość – wszystkie prezentacje łącznie trwały nieco ponad godzinę.

Po przerwie i poczęstunku było nam dane spotkać się z Ekspertem – dr Jerzym Andrzejem Wojciechowskim, członkiem zespołu Team Europe. Ekspert zachwycał się naszymi zdolnościami języka angielskiego, lecz nie był w stanie dać jednoznacznej odpowiedzi na nasze pytania, na kwestię przyszłości Unii Europejskiej. Jego zdaniem Unia przetrwa, lecz były to tylko dywagacje. Myślę, że Ekspert wniósł wiele nowych poglądów na tę problematykę, lecz nie było możliwe wyciągnięcie żadnych konkretnych wniosków.

[Bartosz Kwinta]

W dniu 10 maja 2016 w szkole obchodziliśmy Dzień Europy. W tym dniu odbył się projekt „Europejski Uniwersytet Latający”. Tematem była „Przyszłość Unii Europejskiej”.  W trakcie pierwszej części programu - zajęciami z Animatorem, Panią Katarzyną Górkiewicz - dowiedzieliśmy się o sposobach nauczania w innych częściach Europy, ale także w innych szkołach w Polsce. Może ta krótka prezentacja zainspiruje w przyszłości uczniów i nauczycieli do wprowadzenia innowacji w tym zakresie. Następnie uczyliśmy się komunikować bez używania słów. Po utworzeniu grup, rozpoczęła się praca nad plakatami dotyczącymi przyszłości Unii Europejskiej i Europy. Opinie na ten temat były bardzo zróżnicowane. 

Bohaterami następnego etapu projektu byli uczniowie i ich prezentacje na wyżej wspomniany temat. Mogliśmy zobaczyć różnorodność pomysłów na prezentację problemów, z którymi zmaga się Unia Europejska. Wśród wyników prac były plakaty, prezentacje multimedialne, animacje komputerowe, gazety i gry planszowe. Każdy z uczestników miał możliwość zaprezentowania swoich poglądów i opinii.

Po przerwie i poczęstunku nadszedł punkt kulminacyjny całego projektu - zajęcia z Ekspertem, dr Jerzym Andrzejem Wojciechowskim, członkiem zespołu Team Europe. Podczas tej części projektu uczniowie konfrontowali swoje poglądy, zadając wiele pytań. Ekspert stanął na wysokości zadania i starał się odpowiadać jak najlepiej.  Uczniowie wynieśli z projektu nowe doświadczenia i informacje.

Opr. Magdalena Świderska

Fot. uczniowie szkoły