EUL w Mławie

Europejski Uniwersytet Latający zawitał 14 grudnia br. do Gimnazjum nr. 2 w Mławie - szkoły wyjątkowo aktywnej i zaangażowanej w działania unijne. W związku z naszą obecnością w szkole odbywał się konkurs: “Moja praca i edukacja w Unii Europejskiej”, w którym gimnazjaliści przygotowali prace plastyczne związane z szansami i możliwościami, jakie gwarantuje im UE. Powitano nas także prezentacją, która opowiadała o wydarzeniach o charakterze europejskim w szkole - m.in.: wymianach nauczycielskich w ramach programu Erasmus+. 

 

Szkołę odwiedziły ekspertka Team Europe Karolina Grot z Instytutu Spraw Publicznych i animatorka Antonina Dębdka, które przybliżyły uczestnikom spotkania zagadnienia związane z wspólnym rynkiem UE.  Uczniowie chętnie brali udział w proponowanych przez nich ćwiczeniach - zadawali pytania, komentowali, a także zgłaszali swoje uwagi. Wykazywali się umiejętnością analizy sytuacji, wskazywania szans i korzyści oraz wyciągania wniosków z przeprowadzonych zadań.

 

W ramach części teoretycznej prowadzonej przez Karolinę Grot, dotyczącej migracji w UE, widać było, że gimnazjaliści potrafią odnosić pojęcia do rzeczywistości i orientują się w sprawach bieżących, istotnych dla naszego regionu.

 

Po tym, jak zostało przygotowane spotkanie i w jakiej atmosferze przebiegało, było widać, że szkole bardzo zależy na udziale w takiej formie kształcenia. Na wydarzenie zostali zaproszeni również goście spoza szkoły - przedstawiciele urzędu miasta, urzędu pracy oraz lokalne media. Byłam pozytywnie zaskoczona tym, jak przebiegało spotkanie - zaangażowaniem nauczycieli oraz zainteresowaniem uczniów.

 

Relacja: Antonina Dębska

Zdjęcia: Antonina Dębska, Magdalena Świderska