EUL wylądował w Dąbrowicach

 

W środę - 23 maja 2018 r. - uczniowie klas 7. z Zespołu Szkół w  Dąbrowicach (woj. łódzkie) mieli okazję wziąć udział w zajęciach Europejskiego Uniwersytetu Latającego. Młodzież mogła zapoznać się również z działalnością Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct w Łodzi. Na spotkaniu obecni byli także przedstawiciele Rady Gminy i pracownicy Biura Oświaty. Europejski Uniwersytet Latający reprezentowali: ekspert prof. dr hab. Marcin Szewczyk i animatorka Antonina Dębska.


Po wspólnym odśpiewaniu "Ody do radości" uczestnicy przedstawili  prezentację dotyczącą inwestycji realizowanych z funduszy unijnych w ich okolicy.

 

Podczas warsztatów uczestnicy przygotowywali plakaty, na których zilustrowali najbliższe im prawo gwarantowane przez Kartę Praw Podstawowych. Wśród najczęściej wskazywanych znalazło się prawo do wolności, prawo do równości i prawo do własności. Uczniowie przedstawiali swoje prace z odniesieniem do życia codziennego i sytuacji, w których korzystają z przysługujących im praw. 

 

 

 

 

Następnie - w ramach wykładu prof. Marcina Szewczyka - uczniowie poznali historię kształtowania się systemu ochrony praw człowieka w Europie. Młodzież włączyła się również w dyskusję dotyczącą wartości respektowanych przez Kartę Praw Podstawowych.

 

 

Relacja i zdjęcia: Antonina Dębska