Europa to nadal temat!

 

Jak rozmawiać z uczniami o Europie? Jak przeprowadzić lekcję po europejsku? Jak pokazać młodzieży, że wspólnota przenika nie tylko granice krajów, ale także granice przedmiotów? Polecamy scenariusze lekcji na tematy europejskie przygotowane dla nauczycieli przez nauczycieli.

 

Publikacja Temat: Europa (wydanie II z 2020 r.) to efekt konkursu na scenariusz lekcji europejskiej zorganizowanego w 2017 r. przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z siecią informacyjną ekspertów Team Europe z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich. Nowe wydanie zawiera zmiany związane z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, 31 stycznia 2020 r.

Prezentowane w publikacji pomysły na lekcje, a zatem i całość treści scenariuszy są pracami autorskimi nauczycieli i nauczycielek ze szkół ponadpodstawowych o bardzo różnych profilach, z dużych i mniejszych miejscowości oraz pracowników bibliotek. W publikacji znalazło się 16 najwyżej ocenionych i najciekawszych – zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodycznym – scenariuszy, wraz z materiałami pomocniczymi do wykorzystania podczas zajęć w następujących obszarach tematycznych: Geneza integracji europejskiej; Moje prawa w Unii Europejskiej; Jak funkcjonuje Unia Europejska? Kto? Co? Jak?; Wartości europejskie; Kulturalna Europa; Bezpieczna Europa (pokój, bezpieczeństwo, dobrobyt); Europa badań i odkryć naukowych; Euro w portfelu; Przyszłość Europy. Ich cechami wspólnymi są: kreatywne podejście do tematyki, innowacyjne wykorzystanie metod pracy z młodzieżą, wysoka wartość merytoryczna oraz możliwość realizacji na różnych etapach kształcenia i przedmiotach. Prezentowane w publikacji pomysły na lekcje, a zatem i całość treści scenariuszy są pracami autorskimi nauczycieli – laureatów konkursu.

Proponowane scenariusze mogą być realizowane jako cykl poświęcony tematyce europejskiej (np. w ramach działań samorządu uczniowskiego, godzin wychowawczych czy klubów europejskich), ale też jako pojedyncze zajęcia przedmiotowe. Wspierają one realizację treści programowych różnych przedmiotów, począwszy od tych, które w najbardziej oczywisty sposób łączą się z tematyką europejską, takich jak nauka o społeczeństwie, historia czy geografia, poprzez języki obce – angielski czy niemiecki, aż po przedmioty ścisłe, takie jak fizyka.

 

16 uaktualnionych scenariuszy publikacji Temat: Europa czeka na Was na stronie: https://op.europa.eu/s/n3Mv

Publikację możecie także pobrać w formacie pdf z linku umieszczonym na końcu tego tekstu. 

 

oprac.: MaŚ