Europejskie wizje w SP w Grucznie

 

W lekcji o Europie w Szkole Podstawowej w Grucznie zorganizowanej przez panią  Kamilę Królewicz, nauczycielkę geografii, wiedzy o społeczeństwie i historii, wzięli udział uczniowie klas siódmych i gimnazjalnych.  Ekspertami byli prof. Maria Szatlach, dr hab. z zakresu stosunków międzynarodowych i Mateusz Konieczny, trener, który skorzystał z europejskich programów dla młodzieży.

Najstarsi uczniowie przygotowali i przedstawili prezentację pokazującą,  jakie korzyści z bycia częścią Europy są widoczne w ich najbliższej okolicy. Uczniowie III klasy przeprowadzili i nagrali sondę wśród mieszkańców Gruczna, pytając ich o wpływ UE na rozwój miejscowości i okolicy. Wynikami sondy podzielili się z uczestnikami spotkania. Uczestnicy sondy podawali konkretne przykłady, pokazujące, że odkąd Gruczno jest częścią Unii Europejskiej, to ciągle się rozwija – na przykład powstało nowe boisko, pojawiły się nowe lampy, odnowiona została świetlica wiejska i rolnicy mają lepszy sprzęt.

 

 

 

Następnie, pracując w zespołach pod opieką trenera Mateusza Koniecznego,  uczniowie przekładali swoje wyobrażenia o przyszłości Unii Europejskiej na papier, tworząc plakaty.  Wizje okazały się bardzo różnorodne.  Cześć  uczniów przedstawiła  sceptycznie podejście do dalszego rozwoju UE i przewidywali, że kolejne, po wielkiej Brytanii, kraje opuszczą Unię i w 2023 r. w UE i będzie już tylko osiem państw. Inni stawiali na rozwój i jeszcze większą integrację, których dowodem byłaby  droga ekspresowa S5.

 

 

 

 

Ekspertka prof. Maria Szatlach w swoim wykładzie przedstawiła możliwe scenariusze rozwoju wspólnej Europy i odniosła je do wyobrażeń uczniów przedstawionych w ich pracach. Na zakończenie spotkania Mateusz Konieczny zachęcał uczniów do korzystania z unijnych programów dla młodzieży. „Chcesz jechać do Stanów? Szukaj na workcamps.pl. Warto spróbować!” - zachęcał i dorzucił motywującą maksymę Marka Twaina:  „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.”

 

 

Relacja: Magdalena Świderska

Zdjęcia: Szkoła Podstawowa w Grucznie