Inne spojrzenie na UE w Truskolasach

 

W piątek 26 października 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Stanisława Ligonia w Truskolasach uczniowie klas III gimnazjum oraz klasy VII b wzięli udział w zajęciach Europejskiego Uniwersytetu Latającego, które zostały przygotowane przez Szkolny Klub Przedsiębiorczości prowadzony przez panie Grażynę Kołacz i Marlenę Macherzyńską. Ekspertami z Europejskiego Uniwersytetu Latającego byli Aleksandra Saczuk przedstawicielka Komisji Europejskiej w Polsce i Mateusz Konieczny, trener, który skorzystał z europejskich programów dla młodzieży. Towarzyszyła im także Magdalena Świderska – koordynatorka programu i przedstawicielka Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ponadto obecny był przedstawiciel Gminy Wręczyca Wielka odpowiedzialny za pozyskiwanie funduszy unijnych pan Maciej Buchliński.  Celem spotkania było zainteresowanie młodzieży tematyką unijną oraz zwiększenie wiedzy uczniów na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w Unii Europejskiej a tematem spotkania była „Przyszłość Unii Europejskiej”. 


Spotkanie rozpoczęła pani dyrektor Justyna Strzelczyk, która powitała przybyłych gości i oddała głos młodzieży, która przedstawiła prezentację na temat: Gmina Wręczyca Wielka i Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Truskolasach a Unia Europejska oraz zaprezentowała plakaty, które zostały przygotowane przez uczniów w ramach przygotowań do zajęć.

 

Następnie pani Aleksandra Saczuk przedstawiła główne kierunki rozwoju Unii Europejskiej i wraz z panem  Mateuszem Koniecznym zaprosiła młodzież i biorących w spotkaniu udział nauczycieli do części warsztatowej, podczas której społeczność podzielona na grupy zastanawiała się nad tym, jak będzie wyglądać Unia i Polska za 10 lat. Pomysłów było bardzo dużo, niektóre powielały się z założeniami samej unii, ale były też i takie, które mogły zaskakiwać jak np. utworzenie wspólnej potęgi militarnej dla obrony Europy przed islamem.

 

 

 

Na zakończenie spotkania pan Mateusz Konieczny omówił, jakie możliwości rozwoju daje młodzieży Unia Europejska, z jakich programów można skorzystać i zachęcał uczniów do korzystania z unijnych programów dla młodzieży takich jak: „Chcesz jechać do Stanów?, Szukaj na workcamps.pl. czy  Warto spróbować!” i dorzucił motywującą maksymę Marka Twaina:  „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.”

 

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z warsztatów, w których mieli okazję brać udział, o czym najlepiej świadczą ich słowa:

„Świetnie, że mogłem wziąć udział w tych warsztatach, bo teraz inaczej patrzę na Unię Europejską” - Marcel, ucz. klasy III gimn.

„Zupełnie inna lekcja, dzięki której zrozumiałem, że ja też mogę wszystko” – Kasper, ucz. klasy VII

„Dzięki tym warsztatom lepiej poznałam samą siebie” – Julia, ucz. klasy III gimn.

 

Relacja: Grażyna Kołacz, Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Truskolasach

Zdjęcia: Magdalena Świderska i Szkoła Podstawowa w Truskolasach