Jak rozmawiać z uczniami o Europie?

 

Jak rozmawiać z uczniami o Europie? Jak przeprowadzić lekcję po europejsku? Jak pokazać młodzieży, że wspólnota przenika nie tylko granice krajów, ale także granice przedmiotów? Polecamy scenariusze lekcji na tematy europejskie przygotowane dla nauczycieli przez nauczycieli.

 

Publikacja Temat: Europa to efekt konkursu na scenariusz lekcji europejskiej zorganizowanego w 2017 r. przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z siecią informacyjną ekspertów Team Europe z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich. Autorami są nauczyciele i nauczycielki ze szkół ponadpodstawowych o bardzo różnych profilach z dużych i mniejszych miejscowości oraz pracownicy bibliotek.

Prezentowane w publikacji pomysły na lekcje, a zatem i całość treści scenariuszy są pracami autorskimi nauczycieli – laureatów konkursu. W publikacji znalazło się 16 najwyżej ocenionych i najciekawszych – zarówno pod względem merytorycznym, jak i metodycznym – scenariuszy, wraz z materiałami pomocniczymi do wykorzystania podczas zajęć w różnych obszarach tematycznych związanych z integracją europejską.  

Proponowane scenariusze mogą być realizowane jako cykl poświęcony tematyce europejskiej (np. w ramach działań samorządu uczniowskiego, godzin wychowawczych czy klubów europejskich), ale też jako pojedyncze zajęcia przedmiotowe. Wspierają one realizację treści programowych różnych przedmiotów, począwszy od tych, które w najbardziej oczywisty sposób łączą się z tematyką europejską, takich jak wiedza o społeczeństwie, historia czy geografia, poprzez języki obce – angielski czy niemiecki, aż po przedmioty ścisłe, takie jak fizyka.

 

16 scenariuszy "Temat:Europa" czeka na Was na stronie:  www.publications.europa.eu/pl

 

 

oprac.Magdalena Świderska