Akcja "Europejski Uniwersytet Latający"
realizowana jest przez:
Jak będzie wyglądała Unia Europejska w przyszłości? - takie pytanie zadawaliśmy uczniom i uczennicom podczas warsztatów, które towarzyszyły lekcjom europejskim organizowanym w ramach programu Europejski Uniwersytety Latający 2017. Młodzież pracując w zespołach tworzyła plakaty, na których prezentowała swoją wizję Europy i Unii Europejskiej w roku 2025. Jak myślicie, co według uczestników spotkań EUL wydarzy się za 8 lat?
Wśród wizji UE można było zauważyć zarówno pozytywne jak i negatywne scenariusze. Według niektórych uczniów UE będzie nadal się rozwijać m.in. nastąpi unowocześnienie i modernizacja państw członkowskich, zwiększy się tolerancja i świadomość społeczna, poziom życia w krajach UE będzie podobny oraz włączać kolejne państwa do Wspólnoty Europejskiej, a Polsce pojawi się wreszcie euro.
Obok licznych pozytywnych perspektyw pojawiło się kilka wątpliwości i pytań dotyczących możliwego podziału krajów członkowskich na biedne i bogate oraz pogłębiającego się kryzysu migracyjnego. Według części uczniów może nastąpić zmiana granic pomiędzy krajami, niektóre z państw i grup narodowych umocnią swoją siłę, a Wielka Brytania oraz Polska opuszczą Wspólnotę.
Podsumowamiem warsztatów oraz dyskusji podczas spotkań w szkołach było stwierdzenie, że to jak naprawdę będzie rozwijać się Wspólnota Europejska, tak naprawdę zależy od nas samych – obywateli Unii Europejskiej.
tekst: Magdalena Świderska
grafika: Daria Żukowska
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.