Młodzież z Radziejowa o swojej Europie

 

W Zespole Szkół Mechanicznych w Radziejowie w czerwcu gościł Europejski Uniwersytet Latający.  Ekspertami z ramienia EUL byli prof. Maria Szatlach, dr hab. z zakresu stosunków międzynarodowych i Mateusz Konieczny, trener, który skorzystał z europejskich programów dla młodzieży. Wraz z zaproszonymi gośćmi uczestnicy zastanawiali się oczywiście nad przyszłością Uni Europejskiej oraz przyszłością Polski w ramach wspólnoty europejskiej.

Wcześniej uczniowie otrzymali pakiet publikacji na temat Unii Europejskiej, przygotowali prezentację na temat wykorzystania różnych funduszy europejskich w naszym powiecie. Ich prezentacjami rozpoczęło się spotkanie.


Podczas cześci warsztatowej uczniowie otrzymali ciekawe zadanie do wykonania, które wymagało uruchomienia wyobraźni i wykorzystania posiadanej wiedzy. Polegało ono na przedstawieniu w formie plakatu wizji Unii Europejskiej w 2020 i 2025 roku. Młodzież pracowała w kilkuosobowych grupach, dzięki czemu pojawiały się różne pomysły, niektóre były zgodne z możliwymi scenariuszami dotyczącymi Unii, inne zaskakiwały i bardzo odbiegały od przewidywań polityków. 

 

 

Ekspertka prof. Maria Szatlach w swoim wykładzie przedstawiła możliwe scenariusze rozwoju wspólnej Europy i odniosła je do wyobrażeń uczniów przedstawionych w ich pracach. Na zakończenie spotkania Mateusz Konieczny zachęcał uczniów do korzystania z unijnych programów dla młodzieży. „Chcesz jechać do Stanów? Szukaj na workcamps.pl. Warto spróbować!” - zachęcał i dorzucił motywującą maksymę Marka Twaina:  „Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś.”

 

Po ciekawym i owocnym spotkaniu zostały plansze wykonane przez uczniów pokazujące wyobrażenia o przyszłości Unii Europejskiej.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Świderska