Nowa edycja, nowe tematy

 

Już wkrótce eksperci i animatorzy Europejskiego Uniwersytetu Latającego ruszą w Polskę, by z uczniami i uczennicami z 15 szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (lista szkół)  rozmawiać o Unii Europejskiej na tematy związane z praktycznym wymiarem członkostwa Polski w UE.

Tegoroczna tematyka EUL to 4 tematy:

  • Wspólny rynek, czyli nauka i praca w UE
  • Prawa podstawowe obywateli w UE
  • Przyszłość Unii
  • Unia i świat

Wśród tegorocznych zagadnień związanych z tymi tematami szczególną uwagę poświęcimy trzem zagadnieniom, które są ważne w tym roku:  

  • 60-lecie Traktatów Rzymskich

Traktaty Rzymskie wraz z traktatem paryskim uważa się za podwaliny szeroko pojętej integracji na naszym kontynencie, dające początek Unii Europejskiej. W  60. rocznicę Traktatów Rzymskich podczas lekcji europejskich będziemy rozmawiać o przyszłości UE, o różnych aspektach integracji europejskiej w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ze szczególnym uwzględnieniem wspólnego europejskiego dziedzictwa i wartości.

  • 30-lecie programu Erasmus

Program Erasmus+ podejmuje wiele kluczowych problemów, z jakimi zmagają się młodzi ludzie w Europie i na świecie. W tym roku podzielimy się z Wami mnóstwem nowych informacji. Jeśli będziecie regularnie odwiedzać nasze strony, dowiecie się, jak program przyczynia się do rozwiązywania problemów młodych ludzi, i jak Wy sami możecie mieć swój udział w jego sukcesie, dzieląc się z nami swoimi pomysłami. W 2017 roku będziemy się zajmować różnymi kwestiami związanymi ze społeczeństwem, gospodarką, edukacją i kulturą.

Więcej o rocznicy i programie Erazmus

  • Korpus Solidarności

Korpus to inicjatywa KE skierowana do młodych ludzi z całej Europy, którzy – na zasadzie wolontariatu lub stażu zawodowego – będą mogli zaangażować się w pomoc społecznościom w sytuacjach nadzwyczajnych. W ramach Korpusu Solidarności Komisja ustanawia dwa rodzaje projektów dla młodzieży. Młodzi ludzie w wieku 18-30 lat mogą uczestniczyć przez okres od dwóch do dwunastu miesięcy w:
projektach z zakresu wolontariatu oferujących możliwości wolontariatu w pełnym wymiarze godzin, połączonego z otrzymaniem grantu; lub
projektach z zakresu rozwoju zawodowego dających możliwość znalezienia zatrudnienia, odbycia stażu lub praktyk zawodowych w całej gamie sektorów.

Strona Europejskiego Korpusu Solidarności
 

oprac.MaŚ