O 5 scenariuszach dla Europy


Jeszcze przed Świętami Europejski Uniwersytet Latający zawitał do Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Czerwionce-Leszczynach. Uczniowie i uczennice najstarszych klas wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez prof. nadzw. dr hab. Krzysztofa Krysieniela oraz animatorkę Antoninę Dębską. Na spotkaniu byli również obecni nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz przedstawiciele urzędu gminy, którzy pomagali uczestnikom i uczestniczkom w przygotowaniach do spotkania.

 

 

Młodzież przed spotkaniem z EUL Team-em przygotowywała się pilnie. W ramach zajęć projektowych młodzież zapoznała się z materiałami na temat Unii Europejskiej, przygotowała prezentacje oraz gazetki na temat UE. Aby poznać wpływ i korzyści, jakie osiągnęli mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn dzięki środkom unijnym, 4 grudnia uczniowie spotkali się z Andrzejem Wącirzem, naczelnikiem Wydziału Programowania i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach.

Można o tym wszystkim przeczytać na stronie Urzędu Gminy: Młodzież o członkostwie w UE. Europejski Uniwersytet Latający w SP 5.

 

Podczas warsztatów uczniowie i uczennice wskazywali największe wyzwania, przed którymi stoi Unia Europejska. Opowiadali o swoich planach na przyszłość i perspektywach rozwoju UE. Poruszaliśmy wątki dot. Brexitu, art. 13 dyrektywy w sprawie praw autorskich, ochrony środowiska i trwającego szczytu klimatycznego ONZ - COP24.

 

 

W swoim wykładzie prof. Krysieniel opowiedział o 5 scenariuszach dla UE. Szef Komisji Europejskiej - Jean-Claude Juncker - przedstawił je w marcu 2017 r., kiedy trwała debata dot. przyszłości Unii po Brexicie. Tzw. biała księga opisuje możliwe sytuacje w UE w 2025 r. Uczniowie i uczennice zaangażowali się w dyskusję, o każdym ze scenariuszy - pytali, która wizja jest najbardziej prawdopodobna i jakie konsekwencje oznacza dla Polski. 

 

Zespół Europejskiego Uniwersytetu Latającego został bardzo ciepło przyjęty w Czerwionce-Leszczyny. Dziękujemy za zaproszenie i aktywny udział w spotkaniu!

 

Relacja: Antonina Dębska

Zdjęcia: Antonina Dębska  i Szkoła Podstawowa nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Czerwionce-Leszczynach