O członkostwie w UE w Mikołowie

 

O korzyściach, jakie nam daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej, a także jakie wzywania stoją przed Wspólnotą Europejską i państwami ją tworzącymi, mówiono 20 października w trakcie zorganizowanego w ZST spotkania uczniów z przedstawicielami Europejskiego Uniwersytetu Latającego.

 

20 października 2017 r. dr Joanna Orzechowska-Wacławska z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Mateusz Konieczny z Manufaktury Przyszłości odwiedzili Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie, aby wspólnie z uczniami, nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi porozmawiać na temat korzyści, jakie nam (obywatelom) daje członkostwo Polski w Unii Europejskiej, a także jakie wzywania stoją przed Wspólnotą Europejską i państwami ją tworzącymi.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji dotyczącej projektów europejskich zrealizowanych przez Zespół Szkół Technicznych. Szkoła od kilkunastu lat organizuje międzynarodowe programy wymian uczniowskich oraz kadry nauczycielskiej. W trakcie prezentacji przedstawiono kilkanaście inicjatyw realizowanych m.in. w ramach programów Leonardo da Vinci, Sokrates czy Erasmus+. Uczniowie, którzy w minionym roku szkolnym brali udział w międzynarodowych praktykach zawodowych, podzieli się z gośćmi swoimi wrażeniami na temat zdobytych doświadczeń oraz korzyści, jakie młodzi ludzie zyskują, biorąc udział w tego rodzaju przedsięwzięciach.

Mateusz Konieczny opowiedział zebranym o możliwościach, jakie uczniom i studentom daje Unia Europejska. Animator odwołał się zarówno do realizowanych przez siebie projektów (współfinansowanych ze środków europejskich), a także wymian edukacyjnych i europejskich programów szkoleniowych, w których brał udział. W trakcie części eksperckiej, prowadzonej przez dr Joannę Orzechowską-Wacławską, które zostało poświęcone wspólnemu rynkowi UE, uczestnicy m.in. poznawali europejskie budżety państw członkowskich, edukacyjne i zawodowe możliwości rozwoju, a także wybrane prawne zagadnienia dotyczące polityk UE.

 

 

 

 

Informacja o spotkaniu Europejskiego Uniwersytetu Latającego z młodzieżą z ZST w Mikołowie ukazała się także w aktualnościach na fb Powiatu Mikołowskiego oraz w Gazecie Mikołowskiej.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego - wspólnego przedsięwzięcia Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

tekst: Mateusz Konieczny

zdjęcia: Mateusz Konieczny,  Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie