O NASZEJ EUROPIE W SŁAWKOWIE

 

W wtorek - 23 października 2018 r. - uczniowie Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Sławkowie (woj. warmińsko-mazurskie) mieli okazję wziąć udział w zajęciach Europejskiego Uniwersytetu Latającego. Europejski Uniwersytet Latający reprezentowali: ekspert  mgr Aleksandra Szewczyk i koordynatorka projektu w CEO Magdalena Świderska.


Po powitaniu wszyskich przez Panią Jolantę Falbę uczniowie przedstawili przygotowane przez nich prezentacje dotyczącą inwestycji realizowanych z funduszy unijnych w ich powiecie oraz projektach związanych z wspólną Europą w ich szkole. Następnie ekspertka krótko przedstawiła uczniom historię powstania Unii Europejskiej oraz wraz z uczniami i uczennicami zastanawiała się nad tym, czym jest UE dla nich, młodych ludzi, których własciwie całe życie toczy się w UE.

 

W cześci warsztatowej spotkania młodzież pracując w zespołach zastanawiała się nad tym, jak ważne dla nich jest bycie nie tylko Polakiem, ale także bycie obywatelem UE. Zespoły przygotowały plakaty, na których zilustrowali najbliższe im prawa gwarantowane przez Kartę Praw Podstawowych. Wśród najczęściej wskazywanych znalazło się prawo do wolności, prawo do równości i prawo do własności. Uczniowie przedstawiali swoje prace z odniesieniem do życia codziennego i sytuacji, w których korzystają z przysługujących im praw. 

 

 

Po przedstawieniu przez uczniów swoich prac, uczniowie mogli dowiedzieć się więcej wartościach europejskich, które leżą u postaw wspólnoty europejskiej  oraz prawach przysługujacym im jako obywatelom UE. Uczniowie chętnie zadawali pytania, dyskutowali i dzielili się swoimi refleksjami z prowadzącymi spotkanie.

 

 

 

Relacja: Magdalena Świderska

Zdjęcia: Magdalena Świderska, Szkoła Podstawowa w Sławkowie