O przyszłości UE w Czechach

 

17 maja 2018 r. ponad 60 uczniów z  II i III klas gimnazjalnych  Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Czechach wzięło udział w spotkaniu organizowanym w ramach Europejskiego Uniwersytetu Latającego. Młodzież wspólnie z zaproszonymi gośćmi, Piotrem Kaczyńskim -  byłym pracownikiem Parlamentu Europejskiego i  wykładowcą Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej w Maastricht  oraz Tomaszem Racławskim – założycielem  fundacji „Projekt Spontan”, która zajmuje się edukacją pozaformalną, rozmawiali na temat przyszłości Europy i Unii Europejskiej.


W części warsztatowej młodzież podzielona na  grupy przygotowała plakaty prezentujące ich wizję Unii Europejskiej w 2025 roku. Wśród wizji UE można było zauważyć zarówno pozytywne jak i negatywne scenariusze. Wskazano m.in. dalsze rozszerzenie Wspólnoty o nowe kraje członkowskie, a także wystąpienie Wielkiej Brytanii i Polski z UE.

 

 

 

 

Ich prace i wypracowane scenariusze była podstawą wypowiedzi eksperta oraz początkiem wspólnej dyskusji na temat przyszłości UE. Ekspert podzielił się z zebranymi swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi różnych scenariuszy rozwoju Unii Europejskich w najbliższych latach. Ekspert podzielił się także swoim osobistym doświadczeniem związanym z pracą w Parlamencie Europejskim. W trakcie prezentacji pojawiły się pytania, które pobudziły młodzież do dyskusji. Uczniowie odnieśli się do kwestii dotyczących kryzysu migracyjnego, Brexitu oraz aktualnych problemów Wspólnoty Europejskiej. Nie zebrało pytań dotyczących możliwości wprowadzenia Euro w Polsce.

 

 

 

 

 

Relacja i zdjęcia: Magdalena Świderska, Tomasz Racławski