Akcja "Europejski Uniwersytet Latający"
realizowana jest przez:
7 czerwca 2017 przedstawiciele Europejskiego Uniwersytetu Latającego odwiedzili Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. Spotkanie poprowadzili dr hab. Łukasz Młyńczyk – Zastępca Dyrektora Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Mateusz Konieczny - animator, trener, założyciel Pracowni Inspiracji Kulturalnych. W trakcie spotkania wspólnie z uczniami klas pierwszych i drugich o profilu europejskim zastanawiano się nad przyszłością Unii Europejskiej.
![]() |
![]() |
Spotkanie rozpoczęli przedstawiciele uczniów, którzy w trakcie krótkiej prezentacji opowiedzieli o inwestycjach zrealizowanych w Żaganiu i najbliższej okolicy dzięki wsparciu funduszy europejskich. Dr hab. Łukasz Młyńczyk, nawiązując do wystąpienia młodzieży, podkreślił możliwości, jakie daje obywatelom Unia Europejska. W trakcie prezentacji pojawiły się pytania, które pobudziły młodzież do dyskusji. Uczniowie odnieśli się do kwestii dotyczących kryzysu migracyjnego, Brexitu oraz aktualnych problemów Wspólnoty Europejskiej.
![]() |
![]() |
Młodzież podzieliła się swoimi marzeniami oraz pomysłami na przyszłość, do których w swoim wystąpieniu odniósł się Mateusz Konieczny. „Moja historia z aktywnością wolontariacką rozpoczęła się w Krzakach. Kiedy w 2003 roku wspólnie z młodzieżą stworzyliśmy pierwszy wakacyjny projekt dla swoich rówieśników”. Mateusz wskazał młodzieży, w jaki sposób mogą rozwijać swoją wiedzę i kompetencje, tak aby w przyszłości odnaleźć się na rynku pracy oraz wykonywać taką aktywność, poprzez którą będzie można realizować siebie i swoje marzenia.
![]() |
![]() |
W trzeciej części spotkania młodzież planowała swój wyjazd na Madagaskar. Uczniowie, podzieleni na grupy, zastanawiali się, jakie działania należy wykonać przed wyjazdem na zagraniczny wolontariat oraz jakie zadania w pierwszej kolejności powinno się zrealizować po przyjeździe na miejsce docelowe. Po zakończeniu pracy zespołowej uczniowie otrzymali kartę kompetencji, w której mogli zaznaczyć, jakie umiejętności mogą rozwinąć, dzięki udziałowi w tego typu projektach.
![]() |
![]() |
Uczniowie w trakcie podsumowania podkreślili, ze dzięki udziałowi w spotkaniu dowiedzieli się przydatnych i ciekawych informacji o Unii Europejskiej, wymianach i projektach młodzieżowych, a także mogli doskonalić współpracę w grupie.
![]() |
![]() |
Zakończyliśmy pierwszy etap EUL’owych spotkań. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!
relacja: Mateusz Konieczny
zdjęcia: Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.