O przyszłości UE w Żaganiu

 

7 czerwca 2017 przedstawiciele Europejskiego Uniwersytetu Latającego odwiedzili Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu. Spotkanie poprowadzili dr hab. Łukasz Młyńczyk – Zastępca Dyrektora Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Mateusz Konieczny - animator, trener, założyciel Pracowni Inspiracji Kulturalnych. W trakcie spotkania wspólnie z uczniami klas pierwszych i drugich o profilu europejskim zastanawiano się nad przyszłością Unii Europejskiej.

Spotkanie rozpoczęli przedstawiciele uczniów, którzy w trakcie krótkiej prezentacji opowiedzieli o inwestycjach zrealizowanych w Żaganiu i najbliższej okolicy dzięki wsparciu funduszy europejskich. Dr hab. Łukasz Młyńczyk, nawiązując do wystąpienia młodzieży, podkreślił możliwości, jakie daje obywatelom Unia Europejska. W trakcie prezentacji pojawiły się pytania, które pobudziły młodzież do dyskusji. Uczniowie odnieśli się do kwestii dotyczących kryzysu migracyjnego, Brexitu oraz aktualnych problemów Wspólnoty Europejskiej.

Młodzież podzieliła się swoimi marzeniami oraz pomysłami na przyszłość, do których w swoim wystąpieniu odniósł się Mateusz Konieczny. „Moja historia z aktywnością wolontariacką rozpoczęła się w Krzakach. Kiedy w 2003 roku wspólnie z młodzieżą stworzyliśmy pierwszy wakacyjny projekt dla swoich rówieśników”. Mateusz wskazał młodzieży, w  jaki sposób mogą rozwijać swoją wiedzę i kompetencje, tak aby w przyszłości odnaleźć się na rynku pracy oraz wykonywać taką aktywność, poprzez którą będzie można realizować siebie i swoje marzenia.

W trzeciej części spotkania młodzież planowała swój wyjazd na Madagaskar. Uczniowie, podzieleni na grupy, zastanawiali się, jakie działania należy wykonać przed wyjazdem na zagraniczny wolontariat oraz jakie zadania w pierwszej kolejności powinno się zrealizować po przyjeździe na miejsce docelowe. Po zakończeniu pracy zespołowej uczniowie otrzymali kartę kompetencji, w której mogli zaznaczyć, jakie umiejętności mogą rozwinąć, dzięki udziałowi w tego typu projektach.

Uczniowie w trakcie podsumowania podkreślili, ze dzięki udziałowi w spotkaniu dowiedzieli się przydatnych i ciekawych informacji o Unii Europejskiej, wymianach i projektach młodzieżowych, a także mogli doskonalić współpracę w grupie.

Zakończyliśmy pierwszy etap EUL’owych spotkań. Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

 

relacja: Mateusz Konieczny

zdjęcia: Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu