Akcja "Europejski Uniwersytet Latający"
realizowana jest przez:
12 maja 2017 r. zespół Europejskiego Uniwersytetu Latającego odwiedził Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Burzeninie. W spotkaniu udział wzięły lokalne władze, przedstawiciele instytucji społeczno-kulturalnych, rady rodziców, dyrekcja, nauczyciele oraz społeczność szkolna. Obecny był m.in. Wójt Gminy Burzenin- Pan Jarosław Janiak oraz zastępca wójta Arkadiusz Słupiński. Z ramienia Europejskiego Uniwersytetu Latającego do szkoły przyjechali - prof. Marcin Szewczyk, ekspert z Team Europe przy Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce oraz animator EUL Mateusz Konieczny, by z uczestnikami spotkania porozmawiać o ważności praw podstawowych w Unii oraz o idei solidarności.
Spotkanie rozpoczęły uczennice, które przywitały wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników spotkania, przybliżyły ideę Europejskiego Uniwersytetu Latającego. Opowiedziały także zebranym zebranym o projektach i inwestycjach zrealizowanych przez Urząd Gminy i Gimnazjum przy wsparciu środków europejskich.
Z przedstawionej prezentacji oraz filmu o funduszach europejskich w Burzeninie, których autorem jest Jakub Chłód, absolwent Gimnazjum w Burzeninie, a obecnie uczeń II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Sieradzu, dowiedzieliśmy się, jak członkostwo Polski w Unii Europejskiej wpłynęło na rozwój gminy Burzenin. W gminie Burzenin przez ostatnie kilkanaście lat m.in. utworzono trasę do spływów kajakowych, rozbudowano infrastrukturę sportową wraz z boiskiem do piłki plażowej, wyremontowano budynek biblioteki i ośrodka kultury, zorganizowano kilka wymian międzynarodowych.
W kolejnej części spotkania animator EUL Mateusz Konieczny podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją projektów współfinansowanych przez Komisję Europejską, udziałem w międzynarodowych inicjatywach oraz opowiedział kilka słów o studiach na Freie Universitaet w Berlinie i swojej przygodzie z Erasmusem. Ponadto Mateusz wskazał młodzieży nazwy i linki do stron internetowych, na których młodzi mogą znaleźć wartościowe informacje (m.in.. Eurodesk, Erasmus+, Moje stypendium, MitOst).
W drugiej części spotkania prof. Marcin Szewczyk z Uniwersytetu Łódzkiego przybliżył zebranym prawa podstawowe zapisane w Karcie Praw Podstawowych, odnosząc się do naszych wartości. W trakcie interaktywnego wykładu młodzież nawiązywała do aktualnej sytuacji w Unii Europejskiej.
Tuż po wykładzie uczniowie i uczennice, pracując w mniejszych zespołach, planowali wyjazd na międzynarodowy wolontariat na Madagaskar, gdzie wspólnie z grupą młodych ludzi z Hiszpanii, Niemiec, Grecji i Czech spędzą kilka tygodni. Zadanie miało na celu przybliżenie uczniom i uczennicom założeń wolontariatu międzynarodowego, zachęcanie do aktywności na rzecz innych, a także wskazanie korzyści wynikających z udziału w edukacyjnych projektach międzynarodowych. W trakcie omawiania ćwiczenia Mateusz Konieczny odniósł się do założeń Europejskiego Korpusu Solidarności.
Spotkanie w Burzeninie zakończyło się artystycznie. Młodzież zaprezentowała opracowany przez siebie układ aerobiku, z kolei dwie artystki śpiewały i recytowały anglo- i niemieckojęzyczne utwory. Ich występy możecie obejrzeć na umieszczonych poniżej filmach.
Zwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie wszystkich uczestników spotkania, a Teamu Europejskiego Uniwersytetu Latającego spotkanie zakóczyło się bardzo interesującą wizytą w szkolnym obserwatorium astronomicznym, które utworzono przy wsparciu funduszy europejskich.
Za przygotowanie spotkania i serdecznie przyjęcie EUL w szkole, dziękujemy władzom szkoły, nauczycielce pani Małgorzacie Wojtasiak i zaangażowanym w nie uczniom.
relacja: Mateusz Konieczny
zdjęcia: Magdalena Świderska
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.