Sanoccy licealiści o prawach w UE

I Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku Europejski Uniwersytet Latający odwiedził 30 listopada. Ekspert - profesor Marcin Szewczyk z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie oraz Animator CEO Tomasz Racławski rozmawiali z uczniami o prawach podstawowych w Unii Europejskiej.

 

 

Spotkanie podzielone było na cztery części. Pierwsza z nich, prowadzona przez animatora miała za zadanie przede wszystkim zaktywizować uczestników, ale również wprowadzić ich w temat spotkania. Tomasz Racławski zaprosił uczniów do wykonania ćwiczenia, które było zmodyfikowaną wersją zabawy “wszyscy którzy”. Prowadzący zadawał pytanie i jeśli stwierdzenie było prawdziwe dla danej osoby, jej zadaniem było zmienić miejsce zajmowane na sali. Nie były to jednak pytania przypadkowe, chociaż na początku mogły sprawiać takie wrażenie. Za każdym razem łączyły się one w jakiś sposób z działaniami Unii Europejskiej i zapewnianiu przestrzegania zapisów Karty Praw Podstawowych. I tak pytanie o podróże zagraniczne było pretekstem do wspomnienia o swobodzie przemieszczania się gwarantowanej w 45 artykule KPP, a pytanie o to kto korzysta z Facebooka posłużyło do podkreślenia znaczenia art. 38, służącego ochronie konsumentów.

 

Ten aktywny wstęp sprawił, że uczestnicy nie tylko rozbudzili się, ale jednocześnie przygotował ich do wykładu Eksperta i dyskusji z nim. Profesor Marcin Szewczyk opowiedział młodym ludziom dlaczego w ogóle powstała Karta Praw Podstawowych, kto zainicjował proces jej powstania i w jaki sposób łączy się ona z tematem Obywatelstwa Europejskiego. Następnie uświadomił uczestnikom wielką doniosłość aktu, którego dotyczyło spotkanie, wynikającą z jego powszechności i uniwersalnego charakteru. Podjął też z uczniami dyskusję, zadając im pytania trudne, na które wydawałoby się nie można znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi. Wspólnie zastanawiali się czym jest i jak rozumieć godność ludzką i wolność, a także gdzie szukać granic wolności słowa. Młodzi ludzie z zaangażowaniem brali udział w dyskusji, zachęceni otwartością eksperta, jego bezpośredniością i młodzieżowym stylem.

 

Kolejna część spotkania była pracą warsztatową uczestników z animatorem. Wykorzystując wiedzę zdobytą dzięki rozmowie z ekspertem, uczniowie w grupach przygotowywali plakaty, na których umieszczali po trzy ich zdaniem najważniejsze artykuły Karty Praw Podstawowych, a następnie ilustrowali je schematami i rysunkami. Następnie wypracowane efekty prezentowali na forum grupy. W swoich wypowiedziach podkreślali jak ważne jest zapewnienie wszystkim równości wobec prawa, równe traktowanie kobiet i mężczyzn a także zakaz tortur i nieludzkiego traktowania.

 

Na zakończenie odbyła się sesja pytań i odpowiedzi z profesorem Marcinem Szewczykiem. Była to okazja do dyskusji o problemach związanych z funkcjonowaniem UE dostrzeganych przez młodych ludzi. Profesor odpowiadał na pytania związane z kryzysem migracyjnym czy gwarancjami pomocy finansowej dla członków strefy euro. W wypowiedziach uczestników odbijała się nie tylko ich dojrzałość i duże zrozumienie dla procesów zachodzących na świecie, ale również ciekawość świata i chęć pogłębiania posiadanej wiedzy.

 

relacja i zdjęcia: Tomasz Racławski