Akcja "Europejski Uniwersytet Latający"
realizowana jest przez:
Wspólny rynek - z takim tematem wyruszyliśmy we poniedziałkowy poranek z ekspertem dr Krzysztofem Biegunem z Wrocławia do oddalonego niecałą godzinę drogi Dzierżoniowa na spotkanie z uczniami i nauczycielami z tamtejszego Zespołu Szkół Nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej.
Spotkanie zaczęliśmy od ćwiczeń rozgrzewających i wprowadzających w temat. Najpierw uczniowie zastanawiali się, czym dla nich osobiście jest wspólny rynek i jakie widzą jego zalety, a także wady. Następnie uczniowie podzieleni na grupy zastanawiali się nad tym, jak będzie wyglądała Unia i wspólny rynek za 10 lat oraz nad tym jak oni chcieliby by wyglądała nasza wspólna europejska przyszłość.
Z przedstawionych przez nich prac wynika, że młodzi ludzi są ogólnie dobrze nastawieni do idei wspólnej Europy, widzą jakie daje możliwości, ale także potrafią być krytyczni. W ich pracach oczywiście pojawiły się obawy związane z przyszłością Unii, a związane z głośnymi ostatnio w mediach tematami dotyczącymi uchodźców i imigrantów przybywających do Europy, zagrożenia atakami terrorystycznymi, Brexit-u i niebezpieczeństwa rozłamu w UE.
Podczas eksperckiego wystąpienia dr Krzysztofa Bieguna uczniowie dowiedzieli się, co to jest wspólny rynek oraz jak to przekłada się na ich codzienną rzeczywistość. Ekspert odniósł się także do tego, o czym uczniowie mówili wcześniej czyli do tego czym jest dla nich wspólny rynek, do ich oczekiwań wobec niego oraz rozprawił się z kilkoma stereotypowymi opiniami związanymi z przekonaniem, że wspólny rynek nie służy gospodarkom narodowym. Wyjaśnił między innymi, jaka jest różnica pomiędzy światową globalizacją a wspólnym rynkiem Unii Europejskiej. Pokrótce odniósł się także do poruszanych przez uczniów tematów związanych z uchodźcami, imigrantami i zagrożeniem terrorystycznym.
Na zakończenie spotkania rozmawialiśmy oczywiście o wymianach młodzieżowych, programach współpracy międzynarodowej, stypendiach, wymianach studenckich oraz możliwościach pracy w Unii. Uczniów bardzo zainteresował Europass, który pozwala każdemu obywatelowi prezentację kwalifikacji i umiejętności zawodowych w sposób czytelny i przejrzysty w całej Europie (również w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajach kandydujących do UE). Dzięki przygotowaniu się i zainteresowaniu wszystkich tematem spotkania 1,5 godziny minęło bardzo szybko.
relacja: Magdalena Świderska
Fot. uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Dzierżoniowie
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.