UE w praktyce w Kępnie

22 października w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie uczniowie i uczennice z klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kępnie uczestniczyli w wykładzie i warsztatach na temat Unii Europejskiej oraz praw przysługującym jej obywatelom.

 

Młodzież na początku zajęć zaprezentowała własnoręcznie wykonane plakaty, których tematem były inwestycje realizowane z funduszy unijnych w naszym regionie. Według młodych ludzi najważniejsze inwestycje, które powstały z funduszy unijnych to: drogi, boiska, lądowisko na szpitalu, euroweek i basen, ale na prezentacjach znalazły się także: wsparcie małych przedsiębiorstw, wsparcie rolnictwa, nauki, stypendia, budowa przedszkoli, remonty szkół i inne.

 

Następnie, profesor Marcin Szewczyk opowiedział uczestnikom spotkania o prawach człowieka i obywatela w Unii Europejskiej. Wyjaśnił młodzieży m.in. różnicę pomiędzy prawami człowieka a prawami obywatela.

 

W części warsztatowej spotkania, zainspirowani wykładem eksperta,  uczniowie pracując w grupach pod opieką animatora EUL Mateusza Koniecznego, przedstawiali na plakatach za pomocą symboli wybrane przez siebie prawo. Młodzież świetnie poradziła sobie z tym zadaniem. W swoich pracach  przedstawiła  m.in. prawo do wolności, do życia, do równości, do nauki.

 

EUL team na zakończenie spotkania usłyszał od uczniów, że taka praktyczna lekcja europejska jest  świetnym pomysłem, ponieważ tak przedstawiony temat jest łatwo zapamiętać.  

 

Tekst: Magdalena Świderska

Zdjęcia: Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie