Unia i świat w Puszczy Mariańskiej

 

W poniedziałek, 5 czerwca 2017 r. do Liceum Ogólnokształcącego im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej zawitał Europejski Uniwersytet Latający. Spotkanie pt.: „Unia i świat” prowadzili doktor Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego i animatorka, Antonina Dębska. Uczniowie mieli okazję zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi funkcjonowania Unii Europejskiej oraz posłuchać o Europejskim Korpusie Solidarności.

Na początku odbył się pokaz prezentacji przygotowanej przez uczniów o funduszach europejskich w ich okolicy. Następnie, ramach ćwiczeń licealiści wcielali się w rolę wolontariuszy biorących udział w Europejskim Korpusie Solidarności. Ich zadaniem było przygotowanie się do wyjazdu oraz zaplanowanie pobytu i stworzenie planu działania w organizacji. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem oraz rzeczywistym zainteresowaniem tematem. W ramach ewaluacji zastanawiali się, czy sami chcieliby wziąć udział w tej inicjatywie i jakie działania by realizowali. Padały różne propozycje – pracy w domu dziecka jako animator, pomocy w schronisku dla zwierząt czy odbudowie szkoły. Młodzież chętnie zgłaszała też własne projekty do zrealizowania w ramach programu.

 

Podczas części merytorycznej licealiści rozmawiali z dr Domaradzkim o pozycji Unii Europejskiej na arenie międzynarodowej. Zastanawiali się, jakiego rodzaju relacje i zależności występują między krajami wspólnoty, a Rosją, Stanami Zjednoczonymi czy Chinami. Dyskutowali też, o pozytywnych i negatywnych aspektach członkostwa Polski w UE.

W trakcie całego wydarzenia uczestnicy wykazywali się dużą aktywności i zainteresowaniem tematem. Deklarowali także, że chętnie wykorzystają w przyszłości zdobyte podczas spotkana informacje.

 

relacja: Antonina Dębska

zdjęcia:  Antonina Dębska