UNIJNE SCENARIUSZE

 

Dnia 21 listopada 2019 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Grodzisku Wielkopolskim mieli okazję uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Spotkanie odbyło się w ramach programu Europejski Uniwersytet Latający, a jego tematem była Przyszłość Unii. Zajęcia poprowadził animator Tomasz Racławski oraz ekspert dr Arkadiusz Domagała.

 

 

 

W pierwszej części spotkania przedstawione zostały efekty prac uczniów Szkoły. Mogliśmy podziwiać wspaniale przygotowaną salę spotkania oraz plakaty o tematyce unijnej. Uczniowie pokazali także przygotowaną przez nich prezentację dotyczącą Unii Europejskiej, jej celów i wartości. Obecny spotkaniu wiceburmistrz opowiedział o inwestycjach z funduszy unijnych w gminie, a przedstawicielka  lokalnego PIEED-Poznań zaznajomiła uczniów z celami i zadaniami Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct.

 

 

 

W drugiej części spotkania stanowił praktyczny warsztat przeprowadzony przez animatora. Zadaniem młodych ludzi było przygotowanie w grupach plakatów przedstawiających ich postrzeganie przyszłości Unii Europejskiej. Następnie każda z grup otrzymała minutę na zaprezentowanie efektów swoich prac. Wizje okazały się być wyjątkowo różne - od czarnych scenariuszy do takich bardzo optymistycznych. Ekspert w swoim wykładzie przedstawił możliwe scenariusze rozwoju wspólnej Europy i odniósł je do wyobrażeń uczniów przedstawionych w ich pracach, wyjaśniając młodzieży,  jakie jest prawdopodobieństwo ich zajścia i które scenariusze mają szansę się sprawdzić, a które niekoniecznie. 

 

 


Tekst: Magdalena Świderska

Zdjęcia: Tomasz Racławski