Unijne scenariusze w Działdowie

Dnia 24 maja 2018 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Żeromskiego mieli okazję uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Spotkanie odbyło się w ramach programu Europejski Uniwersytet Latający, a jego tematem była Przyszłość Unii. Zajęcia poprowadziły pani Magdalena Świderska oraz pani Aleksandra Saczuk.  Uczestnikami byli uczniowie klas drugich, w których wiedza o społeczeństwie jest nauczana na poziomie rozszerzonym.


Uczniowie otrzymali ciekawe zadanie do wykonania, które wymagało uruchomienia wyobraźni i wykorzystania posiadanej wiedzy. Polegało ono na przedstawieniu w formie plakatu wizji Unii Europejskiej w 2025 roku. Młodzież pracowała w kilkuosobowych grupach, dzięki czemu pojawiały się różne pomysły, niektóre były zgodne z możliwymi scenariuszami dotyczącymi Unii, inne zaskakiwały i odbiegały od przewidywań polityków. 

 

 

Pani Aleksandra Saczuk przedstawiła prezentację pokazującą początki Unii Europejskiej, a także scenariusze dotyczące jej przyszłości. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań dotyczących nie tylko zasad funkcjonowania Unii, ale również jej praktycznego wymiaru. Zajęcia były prowadzone w sposób bardzo dynamiczny i interesujący dla uczniów.

 

 

Tekst i zdjęcia: Magdalena Świderska