WESOŁO I MERYTORYCZNIE

Dzisiejsze spotkanie w Szkole Podstawowej im. Bronisława Tokaja w Nieporęcie na temat UE oraz Praw Podstawowych - było wesoło, kreatywnie, ale także merytorycznie. 

 

 

"Unia Europejska to rzeczywistość mojego dnia codziennego. Co chwilę słyszę o jakimś nowym prawie europejskim, o jakiejś nowej aferze między Polską a Brukselą, Unia obecna jest w Internecie (RODO, ACTA2) i w jakości proszku do prania. Unia zajmuje się kredytem na mieszkanie naszych rodziców, a ja, jej młody obywatel, nie znam rzeczywistości innej niż ta unijna".

To jest właśnie zadanie-wyzwanie, przed którym stanęli prowadzący spotkanie w szkole w Nieporęcie: jak rozmawiać o problemach współczesnej Unii Europejskiej i naszej, nieporęckiej i polskiej w niej obecności. Rozmawialiśmy z młodymi obywatelami UE o prawach podstawowych oraz o tym czym Unia Europejska jest, naszym wspólnym domem, domem 514 milionów współobywateli oraz 28 państw.

Młodzież świetnie się bawiła ucząc i uczyła bawiąc przy pracy animatora Tomka Racławskiego oraz rozmowie z ekspertem Piotrem Maciejem Kaczyńskim, członkiem zespołu Team Europe. Przymiotniki, które po wszystkim spłynęły ze szkoły, a użyte na określenie wydarzenia to „świetnie”, „rewelacyjnie”, „życzliwie”, „interesująco”. Dwie godziny minęły nam i młodym obywatelom jak z palca strzelił. Każdy chciał więcej, ale dzwonek na obiad przerwał jakże udane spotkanie.

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Tomasz Racławski