Z Kartą Praw w Sanoku

30 listopada Europejski Uniwersytet Latający zawitał do Sanoka. Profesor Marcin Szewczyk z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie oraz animator CEO Tomasz Racławski odwiedzili Zespół Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego, by z uczniami dwóch klas pierwszych - o profilu logistycznym oraz hotelarskim rozmawiać o prawach podstawowych w Unii Europejskiej.

 

 

 

Spotkanie rozpoczęło ćwiczenie rozgrzewające i wprowadzające w temat, przeprowadzone przez animatora. Było ono modyfikacją popularnej gry “wszyscy którzy” - na pytanie zadane przez prowadzącego, osoby, wobec których stwierdzenie było prawdziwe, zamieniały się miejscami. Zadawane pytania dotyczyły codziennych spraw, jak podróżowanie autostradą czy jedzenie ryb; każde jednak w jakiś sposób wiązało się z działaniami prowadzonymi przez Unię Europejską. Poszczególne rundy podsumowywał animator, który wyjaśniał ten związek - wskazując konkretne artykuły Karty Praw Podstawowych, opowiadając o funduszach europejskich czy wyłącznych kompetencjach UE.

 

Następnie przyszedł czas na wykład ekspercki profesora Marcina Szewczyka. Przybliżył on uczniom historię powstania Karty Praw Podstawowych oraz stworzenia instytucji obywatelstwa europejskiego oraz opowiedział o motywacjach, którymi kierowali się europejscy decydenci podejmując się tych inicjatyw. Profesor duży nacisk położył na uświadomienie młodym ludziom doniosłości tych aktów prawnych i ich znaczenia nie tylko dla obywateli UE, ale przez ich powszechny charakter również dla na przykład imigrantów przybywających na nasz kontynent. Dzięki młodzieżowemu stylowi profesora, dużej energii i pasji wypowiedzi, uczniowie nie tylko słuchali z uwagą, ale również zaangażowali się w dyskusję. Rozmawialiśmy o rozumieniu pojęcia wolności, o granicach wolności słowa i o tym czym jest godność ludzka.

 

Podjęta w dyskusji z ekspertem refleksja okazała się doskonałym przygotowaniem do ostatniej części spotkania - prowadzonej przez animatora pracy grupowej. Uczniowie w zespołach zapoznali się z tekstem Karty Praw Podstawowych, następnie wybrali trzy najważniejsze ich zdaniem artykuły i ich treść umieścili na plakatach. W drugiej części tego ćwiczenia grupy wymieniły się swoimi pracami z innymi zespołami, a następnie ozdabiały otrzymane plakaty rysunkami i schematami, ilustrującymi znajdujące się na nich artykuły.

 

Spotkanie zakończyło się prezentacją prac wykonanych przez grupy, połączoną z komentarzem eksperta. Młodzi ludzie zwracali uwagę na znaczenie nienaruszalności godności ludzkiej, prawa do życia czy zakazu tortur, a także pracy przymusowej. Należy podkreślić, że wypowiedzi były dojrzałe i rozważne. Dowodziły, że temat spotkania został przez uczniów starannie przemyślany.

relacja i zdjęcia: Tomasz Racławski

 

Reportaż ze spotkania przygotowały także Weronika Wilk, Paulina Michniak, Magdalena Lorenc i Dominika Jankowska z  kl. 1h

Reportaż ze spotkania EUL w Sanoku