Akcja "Europejski Uniwersytet Latający"
realizowana jest przez:
18 listopada 2016 roku odbyło się spotkanie Europejskiego Uniwersytetu Latającego w Zespole Szkół w Zagoździu. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie dwóch klas szkoły gimnazjalnej (klasa IIa i IIb) oraz kilkoro rodziców uczniów. Na spotkaniu obecna była również dyrekcja szkoły.
Po krótkim wprowadzeniu dyrektorki szkoły oraz nauczycielki pani Joanny Osiak, które przedstawiły gości oraz cel spotkania, wszyscy uczestnicy mogli zapoznać się z prezentacjami uczniów. Uczniowie i uczennice przedstawili swoje gimnazjalne projekty edukacyjne dotyczące oczywiście tematyki europejskiej – takich tematów jak unijne finanse w szkole, w gminie czy symbole UE. Podczas spotkania przedstawili m.in. podsumowanie wyników swojego badania dotyczącego zainteresowania młodzieży gimnazjalnej tematyką Unii Europejskiej. Badanie to uczniowie klasy IIa i IIb przygotowali i przeprowadzili z pomocą zaprzyjaźnionej socjolożki p. Magdaleny Stefaniak i pod opieką swoich nauczycielek, Joanny Osiak i Iwony Krasuskiej. Co wynikło z ich badania? O tym mozecie przeczytać w artykule Czy gimnazjaliści interesują się Unią? Młodzież miała wspaniałe pomysły, więc ich optymizm dobrze wprowadził nas w temat.
Następnie dr Andrzej Dumała z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie przedstawił krótki wykład mówiący o jego przewidywaniach co do przyszłości Unii Europejskiej, przewidywanych skutkach Brexitu oraz sytuacji uchodźców i uchodźczyń. Po wykładzie pojawiły się mnóstwo pytań, także ze strony obecnych na spotkaniu rodziców.
Po krótkiej przerwie podczas której mogliśmy zregenerować siły przy poczęstunku przygotowanym przez uczennice, odbyła się cześć warsztatowa spotkania. W mojej części animacyjnej udało się przeprowadzić ćwiczenie Każdy kto..., a następnie gimnazjaliści podzieleni na zespoły wypracowywali w kolejnym ćwiczeniu Europa 3.0 swoją wizję Europy Przyszłości. W pracach pojawiły się pomysły o wspólnej jednolitej walucie, budowie większej ilości dróg i autostrad w całej Europie, ale także pomysły ideowe - "więcej tolerancji, więcej pokoju".
Test i zdjęcia: Mateusz Wojcieszak
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.