Korpus Solidarności - szansa także dla Ciebie

Angażujesz się lub chcesz się zaangażować społecznie? Skorzystaj z inicjatywy UE - czyli z Europejskiego Korpusu Solidarności. To okazja do udziału w projektach z zakresu wolontariatu lub rozwoju zawodowego – we własnym kraju lub za granicą.

Organizacje prowadzące działania oparte na zasadzie solidarności, finansowane przez Komisję – władze lokalne, organizacje pozarządowe lub przedsiębiorstwa – mogą rekrutować młodych ludzi do swoich projektów z zakresu wolontariatu lub rozwoju zawodowego (praca, staż, szkolenie bądź praktyki zawodowe), pod warunkiem że spełniają one kryteria pozwalające im zostać organizacją przyjmującą i podpiszą Kartę Europejskiego Korpusu Solidarności.

W ramach Korpusu Solidarności Komisja ustanawia dwa rodzaje projektów dla młodzieży. Młodzi ludzie w wieku 18-30 lat mogą uczestniczyć przez okres od dwóch do dwunastu miesięcy w:

  • projektach z zakresu wolontariatu oferujących możliwości wolontariatu w pełnym wymiarze godzin, połączonego z otrzymaniem grantu; lub
  • projektach z zakresu rozwoju zawodowego dających możliwość znalezienia zatrudnienia, odbycia stażu lub praktyk zawodowych w całej gamie sektorów.

 

Jakie działania będzie prowadzić Korpus?

Członkowie Europejskiego Korpusu Solidarności będą mogli zaangażować się w wiele różnych działań w obszarach takich jak: edukacja, ochrona zdrowia, integracja społeczna, pomoc przy dystrybucji żywności, budowa schronisk, przyjmowanie, wspieranie i integracja imigrantów i uchodźców, ochrona środowiska naturalnego i zapobieganie klęskom żywiołowym (z wyjątkiem natychmiastowego reagowania na klęski, w przypadku których wymagane są bardziej specjalistyczne umiejętności i szkolenia).

Członkowie Europejskiego Korpusu Solidarności będą kontaktowani z organizacjami pozarządowymi (NGO), władzami lokalnymi i krajowymi lub prywatnymi przedsiębiorstwami, które szukają wsparcia dla swojej działalności.


Członek Korpusu może uczestniczyć w projekcie z zakresu wolontariatu (filar dotyczący wolontariatu) bądź też w celu odbycia stażu, praktyk zawodowych lub podjęcia pracy zawodowej (filar dotyczący pracy zawodowej). W każdym przypadku czas trwania projektu wynosi od 2 do 12 miesięcy.

 

Dodatkowe informacje:

Komisja Europejska – Przedstawicielstwo w Polsce

Strona Europejskiego Korpusu Solidarności

 

oprac.MaŚ