Akcja "Europejski Uniwersytet Latający"
realizowana jest przez:
Za nami jubileuszowa 10. gala konkursu "Inwestujemy u siebie" organizowanego dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. 28 marca w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce twórcy najlepszych spotów i projektów otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Gali towarzyszyła debata podsumowująca konkurs oraz warsztaty dla uczniów.
We wtorek, 28 marca w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce (PKE) odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród i dyplomów finalistom konkursu "Inwestujemy u siebie". Konkurs nawiązywał do założeń Planu Inwestycyjnego dla Europy. Uczestnicy konkursu mieli stworzyć projekt, w który warto zainwestować by zmienić lokalny kawałek Europy. Temat konkursu nie był najłatwiejszy, dlatego chciałem złożyć wyrazy mojego podziwu dla wszystkich uczestników konkursu – rozpoczął, witając gości, dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce, dr Marek Prawda.
- Spotykamy się krótko po uroczystościach w Rzymie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, niech wszystkim udzieli się nastrój tego świętowania, ale też odwaga do zadawania dociekliwych pytań dotyczących przyszłości Unii Europejskiej, również w dziedzinie innowacji – dodał Marek Prawda.
Przybyłych gości - uczniów i nauczycieli – opiekunów zespołów konkursowych - w imieniu współorganizatora konkursu – Fundacji Szkoła z Klasą powitała Alicja Pacewicz Wiceprezeska Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, współzałożycielka i przewodnicząca Rady Fundacji Szkoła z Klasą. - Wasze projekty są inteligentne, zrównoważone i sprzyjające włączeniu społecznemu – taki właśnie powinien być dobry rozwój i inwestowanie. Pokazaliście w praktyce, co to jest Plan Inwestycyjny dla Europy. Dzisiejsza gala to nie finał, to się jeszcze nie kończy, jeśli odkryliście coś dobrego i możecie tym ułatwić życie swojemu otoczeniu, zróbcie to i kontynuujcie swoje projekty – zwróciła się do uczestników konkursu Alicja Pacewicz.
Wszystkie projekty konkursowe powstały nie tylko z myślą o kapitale, ale przede wszystkim z myślą o człowieku. Propolis dodawany do lodów dla polepszenia zdrowia, torebki produkowane ze zużytych spodni jeansowych, drukarka 3D tworząca spersonalizowane meble czy doniczki stworzone z butelek plastikowych przeznaczonych do recyklingu – to tylko niektóre z innowacyjnych pomysłów, jakie zaproponowali w swoich pracach gimnazjaliści i licealiści z różnych stron Polski.
Organizatorzy nie zapomnieli również o opiekunach zespołów. W nagrodę za Waszą pracę Przedstawicielstwo KE w Polsce zaprasza Was do udziału w wyjeździe studyjnym do instytucji unijnych w Brukseli, ogłosił Witold Naturski, Szef Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej, PKE.
Po uroczystości wręczenia nagród i dyplomów, goście wzięli udział w debacie podsumowującej konkurs. Gościem specjalnym debaty był Tomasz Gibas, doradca ds. ekonomicznych z Przedstawicielstwa KE w Polsce.
Na zakończenie uroczystości uczniowie wzięli udział w warsztatach poświęconych pracy w grupach i myśleniu projektowym. Warsztaty poprowadzili Ewa Duda-Maciejewska i Mateusz Wojcieszak.
A oto wyniki konkursu:
Kategoria: szkoły gimnazjalne
I miejsce Zespół Young Team GIM TV, Sekcja Filmowa GIM TV z Gimnazjum nr 2 w Głogowie im. Ireny Sendler
Opiekunowie zespołu: Alicja Skoczylas i Urszula Hordyk
Zespół: Maria Ryfiak, Natalia Leciej, Aleksandra Szymankiewicz
II miejsce Zespół HealthCrew z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czerwieńsku
Opiekun: Agnieszka Kostrzewa
Zespół: Jakub Bonczyk, Julia Kuśmierska, Natalia Kuśmierska
III miejsce Zespół Patchwork Cobra z ZSG nr 3 im. Fryderyka Chopina w Milanówku
Opiekun: Monika Pierzycka
Zespół: Marta Boczek, Agata Jędrzejewska, Julia Steckiewicz
V miejsce Zespół Młodzi innowatorzy z Europejskiego Gimnazjum Społecznego dr Rahn w Zielonej Górze
Opiekun: Arkadiusz Tyda
Zespół: Patryk Baranowski, Joanna Serniak, Zofia Magalas
VI miejsce ex-aequo Zespół Bajarzy 3 z Gimnazjum nr 9 we Wrocławiu
Opiekunowie: Joanna Kot i Patrycja Blak
Zespół: Krzysztof Niemczyk, Jakub Peszko, Etel Szczypkowska
VI miejsce ex-aequo Zespół Ekonomistki W Okularach z Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej
Opiekun: Agnieszka Dorota Wyrzykowska
Zespół: Wiktoria Lewandowska, Maria Turkowska, Wiktoria Baras
Kategoria: szkoły ponadgimnazjalne
I miejsce Zespół Dream Team GIM TV - Międzyszkolna Sekcja Filmowa GIM TV przy Gimnazjum nr 2 w Głogowie im. Ireny Sendler
Opiekun: Alicja Skoczylas
Zespół: Wiktoria Pawlak, Patrycja Skoczylas, Aleksander Sypniewski
II miejsce Szkolne Towarzystwo Entuzjastów Reklamy z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Radomsku
Opiekun: Joanna Zatońska
Zespół: Nikola Karasek, Kacper Komala, Maciej Skubisz
III miejsce Zespół "Elektryk" z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. Prof. Janusza Groszkowskiego w Radomsku
Opiekun: Barbara Dziubek
Zespół: Małgorzata Jóźwiak, Sandra Perak, Julia Tazbir
IV miejsce ex-aequo Zespół „Młodzi poszukiwacze” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie
Opiekunowie: Gabriel Wołosewicz, Anna Szponikowska
Zespół: Oliwia Drawc, Piotr Krauze, Patrycja Jabłońska
IV miejsce ex-aequo Zespół Na lepsze z Korczakiem z V Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Tarnowie
Opiekun: Aldona Czernecka-Mitera
Zespół: Klaudia Krzemińska, Dominik Sak, Wojciech Dzik
VI miejsce Zespół "Słodki projekt" z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście
Opiekun: Alina Ślimak
Zespół: Ewelina Banaszek, Patrycja Walczyńska, Emilia Bartoszewicz
Uczniom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy! Dla organizatorów wszyscy jesteście zwycięzcami!
Wszystkie nagrodzone projekty zobaczycie w prezentacji zamieszczonej poniżej:
O ile nie jest stwierdzone inaczej, prawa do materiałów na stronie posiada Centrum Edukacji Obywatelskiej, a teksty są dostępne na licencji CC BY-NC-SA - Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach. Licencja nie obejmuje zdjęć, filmów i materiałów graficznych. Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów poszczególnych treści.